Orbán legújabb süketelése: Magyarország büszke arra, hogy az Európai Unió tagja lehet

  • narancs.hu
  • 2016. június 19.

Narancsblog

A mi kis Hunyadi Jánoskánk a két félidő közti szünetben megmenti Nagy-Britanniát (is).

Figyu, a végén még az is a magyar miniszterelnök sikere lesz, ha Nagy-Britannia az Európai Unióban marad, ugyanis a magyar kormány Nagy-Britannia európai uniós tagságának megőrzése mellett érvelő hirdetést jelentet meg hétfőn a brit sajtóban – erősítette meg Kovács Zoltán kormányszóvivő az erről szóló német sajtóértesüléseket vasárnap az MTI-nek. Kovács bejelentése után morfondírozhatnánk azon, hogy micsoda rinyálás kezdődne itt, ha mondjuk a közelgő kvótanépszavazás előtt bejelentené a német kormányszóvivő, hogy

Merkel a köztévében, a Magyar Időkben

meg a Pesti Srácokban fizetne azért, hogy „ne mutassuk meg Brüsszelnek”, de mivel ilyesmi csakis Orbán Viktornak juthat eszébe, ennél talán érdekesebb, hogy mi lehet a dolog hátterében? Mit jelent az, amit Kovács mondott, hogy „Magyarország szerint Nagy-Britannia uniós tagsága azért fontos, mert az erős Európa a nagy tagállamok együttműködésével valósítható meg”?
Bármiben lefogadnánk, hogy Orbán értelmezésében az „erős Európa” természetesen nem erős (határozott) Európát jelent, hanem azt a fejőstehenet, amelytől számolatlanul lehet lenyúlni pénzt, s elkölteni díszburkolatra, kisvasútra, stadionra.

false

 

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

S ebben a képletben Nagy-Britanniának is megvan a maga szerepe, hiszen százezrekben mérhető azon honfitársaink száma, akik épp az uniós szabályoknak köszönhetően – az itthoni kilátástalan helyzetükben – találtak új hazát a Londonországban. Mi lesz velük, ha Nagy-Britannia kilép?
Erről természetesen egy szó sem esik Orbán hirdetésében. Ehelyett ezzel a szöveggel próbálja holnaptól meggyőzni az brit olvasókat: „A döntés a tietek, de Magyarország büszke arra, hogy veletek együtt az Európai Unió tagja lehet”. Hogy oda ne rohanjunk.
Csupán azt nem értjük, hogyan lehetséges az, hogy az elmúlt hat évben eddig még egy árva hangot nem hallottunk a kormány részéről a tekintetben, hogy Magyarország saját magán kívül bármire is büszke lenne?  És vajon tényleg annyira hülyék a brit olvasók, hogy ezt a szöveget beveszik majd, és

rohannak a bennmaradás mellett szavazni?

Ne vicceljünk már!
Ennek a hirdetésnek egyedüli hatása csupán az, hogy ha úgy hozza sors (hozza úgy!), és Nagy-Britannia továbbra is az EU-ban marad, akkor Orbán nemzetközi sajtótájékoztatón áll majd ki a világ elé, hogy közölje: Magyarország mentette Nagy-Britanniát az unió számára.
Ráadásul meg lesz róla győződve, hogy valóban így történt.




Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.